Türkiye’den İran’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İran’a Nasıl Gidilir?
* İran’a nasıl gidilir?

Her gün Beyazıt’tan otobüsler var. Aksaray’daki otobüs firmaları her gün İran’a bilet satıyor. Ayrıca trenle de gidilebilir. Haydarpaşa’dan haftanın iki günü İran’a sefer düzenleniyor.

* Bir İran gezisi kaça mal olur?

İran çok ucuz. Buradan ulaşım sağlandıktan sonra, gerisi kolay. Yemek (temiz bir lokontada): 2 dolar, otel (yine temiz): 3 dolar. Ulaşım yine çok ucuz; 100 litre benzin 1 dolar. Bazen bu da bizden olsun bile diyorlar.

İki farklı yol
Şubat aylarında yola koyulan sarı otobüsün iki güzergahı var.

İstanbul-Katmandu: İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Katmandu.

İstanbul-Moğolistan: İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Sibirya, Moğolistan, Orhun Abideleri.

Yolculuk yedi hafta sürüyor. Bir yolculuk 1750 dolar ama gidiş ya da dönüşlerden birinde uçak kullanırsanız 2 bin dolar.

Fotoğrafevi tel: 0212 251 05 66 / 245 40 08.

İran’ın diğer yüzü

Sarı otobüsün güzergahı İran’dan geçiyor. Yurdalan’ı bu gezilerde

en çok etkileyen İran’ın değişen yüzü olmuş

Özcan Yurdalan, Doğu’ya yaptıkları bu gezileri dizi kitaba döküyor. İlk kitap “İran” Om Yayınevi’nden çıktı. “Doğu’ya Açılan İlk Kapı İran”, “Kızım Olmadan Asla”dan farklı. Yurdalan İran’ı “Yanımızdaki uzak ülke” olarak tanımlıyor. Kent kültürünün hakim olduğu ülkenin en sevdiği ve gidip görülmesini tavsiye ettiği kent İsfehan. Ardından Tebriz ve Şiraz geliyor. Tahran için ise “uçsuz bucaksız” diyor, “İstanbul gibi. İçine girmek için uzun kalmak gerek.”

ŞAİRLER MEZARLIĞI
Yurdalan İran’a gidenlerin Nakşe Cihan (Cihan’ın nakşı) meydanını, Zayende nehri köprüsünün altındaki nargile kahvelerini görmelerini öneriyor. Tabii birkaç ekol halinde devam eden, geleneksel halıcı dükkanlarını, seramikçileri, bakırcıları, hat-tezhip, minyatür dükkanlarını da… “Tarih ise her yerde. Camileri, çeşmeleri, köprüleri ve meydanları İran sanatının en ince örnekleriyle bezeli.”

Şairler mezarlığı bile var İran’ın. Hem de öyle tarihte kalmış değil; hâlâ ölen şairler oraya gömülüyor. Anlayacağınız şairlik bir meslek İran’da. Fars edebiyatının gücü bunu sağlıyor olsa gerek…

Yorum

  1. By neslihan

  2. By Gulchehra Sirajeva

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir