İstanbul’dan Trabzon’a Nasıl Gidilir

Karadeniz’in liman kenti Trabzon’a gitmek için aracınızla İstanbul’dan yola çıkıyorsanız 1079 km, İzmir’den 1345 km, Ankara’dan 763 km,
Erzurum’dan 300 km yolunuz var demektir. Bu mesafeleri sihirliturun yurt dışı ziyaretçilerini de düşünerek biraz daha çeşitlendirmek gerekirse kara yoluyla gelmek isteyenler
Trabzon-Amsterdam, 3850 km
Trabzon-London, 4179 km
Trabzon-Zürich, 3309 km
Trabzon-Roma, 3056 km
Trabzon-Vienne, 2679 km yol yapacaklar.

Kente batıdan gelmek için iki alternatif bulunuyor.
Ya Samsun-Giresun sahil yolunu kullanarak kara yoluyla ya da Denizcilik İşletmesinin yaz aylarında düzenlediği feribotlarla, Maritime-lines Karadeniz seferleri ile ulaşılacak.

Hava yolunu tercih edenler ise uluslar arası hava trafiğine açık olan Trabzon Hava Meydanına inecekler.

Kara yoluyla sahilden gelenleri önce Trabzon’a 45 km uzaklıktaki görür görmez Trabzon’a geldik izlenimi uyandıracak kadar gelişmiş ilçe Vakfıkebir karşılıyor. Yola Erzurum’dan çıktıysanız yada gidiş istikametiniz o yöne ise sizi film gibi bir yol bekliyor. Manzarasına hiçbir şey söylenemeyecek kadar güzel olan güzergah Hamsiköy geçilirken doyumsuzluğa erişiyor.
Kademelerle uzaklaşan yemyeşil bitki dokusuyla kaplı üzerine bulut oturmuş tepeler sık sık mola verip çevreyi seyretmenize, hayal bile kurmanıza neden oluyor.
Hayal bu ya, Hamsiköyde, bırakıp döndüğünüzde aklınızın kalmayacağı, mütevazi ama kullanışlı basit eşyalarla döşenmiş ahşap bir ev olsa, yanına kahyaya esir olmadan her türlü kaskosu, falan filanı, aracı kiraladığınız acente tarafından karşılanan otomobili park edip, sürekli yaşanılan betonerme kentten beraberinizde getirdiğiniz sevdiğiniz grupların cd lerini sessizlikte dinlerken mangalda balık, et, köfte, sucuk pişirip birkaç kadehle götürmek gibi düşüncelere kapılabilirsiniz…! Rüyadan uyanıp yola devamla 2000 metre yüksekliğe geldiğiniz anda bu defa karşınıza Zigana Geçidi çıkıyor. Bu bölümü tünel ile geçiyor ve Trabzon il sınırından da çıkmış oluyorsunuz.
Bundan sonrası virajlarla, iniş rampasıyla devam ediyor, Gümüşhane-Bayburt yoluyla Aşkale’ye iniyor.
Buradaki detayları ilgili bölümlere bırakmadan önce güzergahta akaryakıt istasyonuna rastlanmadığını, Aşkale kavşağını da geçip temiz yakıtı Erzurum da almanın uygun olacağını belirtmek istiyorum!

Bir başka çok önemli nokta ise biraz iddialı olacak ama Türkiye gezi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki ülkemizin en güzel, en hafif, en leziz, en rahat içimli, buz gibi soğuk suyu yine bu güzergah üzerinde Kop Geçidi “Şehitlik”mevkiinde yol üzeri abideli bir tepede yer alan çeşmeden içiliyor. Şehirler arası sefer yapan otobüsler bile yolcularına burada durup su molası veriyorlar!

Yeşil ara tonlarına başarılı cevap veren 50 asalı Fuji crome velvia, 100 asa provia, veya daha toleranslı 100 asa sensia, bölgeye daha uygun dia pozitif filmler olabilir.

Maçka’dan sonra bir başka güzergahla Sümela’ya 43 km uzaklıktaki Uzungöl’e ulaşma imkanı bulunuyor. Yörede bir çok taş köprü yer alıyor. Kiremitli köprüsü Of-Dernekpazarı-Çaykara (Uzungöl) yolu üzerinde yer alıyor.
Ünlü Kiremitli Köprüsü estetik, tek göz kemerli taş köprüleri görerek yemyeşil bitki örtüsü yanında, yukardan aşağı coşarak akan suların paralelinde keyifli bir yolculuk sizi bekliyor.

Trabzon’un Yaylaları Solma-Maçka. 48 km
Lişer-Maçka. 54 km
Kiraz-Maçka. 54 km
Lapazan-Maçka. 57 km
Cami Boğazı-Maçka. 65 km
Sultan Murat-Çaykara.100km
Uzungöl-Çaykara. 98 km
Karadağ-Vakfıkebir. 62 km
Hıdırnebi-Akçaabat. 38 km
Erkbeli-Tonya. 92 km
Sazalan-Tonya. 92 km
Sisdağı-Şalpazarı 80 km
Kadırga-Tonya. 85km
Haçka Ovası-Düzköy 55 km

Yorum

  1. By nur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir