İstanbul’dan Şanlıurfa’ya nasıl gidilir

Karayolu ile Nasıl Gidilir

Önünüzde 1274 kilometrelik yol var. sizleri uzun ve zahmetli bir yolculuk beklediği kesin. ancak ilk hedef, istanbul- kaynaşalı arasında otobanı kullanmak. sonra da bolu dağı geçişi var. şayet vaktiniz varsa istanbul’dan erken yola çıktıysanız, bolu dağında kahvaltı molası verebilirsiniz. belki de canınız hoş domates çorbası çekerse varan tesisleri ne güne duruyor.

Bolu dağından indikten sonra, tekrar otobanı kullanmak en mantıklısı. hem kamyonlarla, hem tır’larla uğraşmadan keyifli yolculukla ankara’ya ulaşıyorsunuz.
rkasından önce kırşehir’e, sonra nevşehir’e ulaşıp, niğde üstünden pozantı’ya geliyorsunuz. ancak bu yolda dikkatli olmakta yarar var. çünkü dağdan aşağı inerken balatalara dikkat. yol boyunca yer alan kamyonlar, trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek kadar sizin sabırlarınızı zorluyor. o nedenle bu yolu, hız yolu olarak değil de, etrafı keyifle seyretme fırsatı olarak değerlendirin. en azından ayaklarınız da dinlenir, gözleriniz de. tabii ki sizde…

Pozantı’dan inerek, tarsus’a ulaşıyorsunuz. otobanda adana ve gaziantep’e gelirken, nur dağı, türkiye’nin en iyi karayolu uygulamalarının yer aldığı 3 büyük viyadük ve iki kavisli tünelle geçiliyor. etrafı seyretmeyi, yolun keyfini burada çıkarmayı unutmayın.

Gaziantep-Urfa işkence yolu!

Gaziantep’ten sonra urfa yoluna çıktığınızda, bir anda hız sınırınız 40 kilometrelere düşüyor. çünkü ne yazık ki, bu iki ili ve daha doğrusu gaziantep’i kuzey ırak’a ve iran’a bağlayan bu yol, işkence yoluna dönüşüyor. çünkü yol bozuk ama hem de nasıl bozuk..

günde binlerce aracın geçtiği yol otoban bitmediği için, tek gidiş gelişli bir yol. bu yoldan urfa’ya ulaşmak işkence! her adımda, “bozuk yol” “tamirat çalışması var”, tabelaları karşınıza çıkıyor. aşırı sıcaklarda, aşırı yüklü araçlar nedeniyle çöken asfalt da bu yola eklenince, kendinizi bir anda uzun konvoyun peşinde buluyorsunuz. sollama yapmanız da çok tehlikeli olunca, o kısacak yol gözünüzde büyüyor.

yani, istanbul- gaziantep arası sizi belki çok yormaz ama, gaziantep-urfa yolu yorgunluğunuza yorgunluk katacak bir yol. tedbirli olun. gerekirse gaziantep’te mola verin. gerekirse, urfa yolu üstünde yer alan, birecik’te mola verin. kelaynak yetiştirme çiftliğini gezin.

Uçakla Nasıl Gidilir

istanbul’dan direk thy ve özel havayolu şirketlerinin uçaklarıyla gaziantep’e gitme şansınız var. ankara’dan da uçakla gaziantep’e ulaşıp, karayolu ile urfa’ya gidebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir