İstanbul dan Kastamonu ya Nasıl Giderim?

İstanbul’dan Anadolu Otobanına girdiğiniz zaman mola verebileceğiniz ilk yer Mehmetçik Tesisleri. Yalnız tesis üst düzey veya keyif yapılabilecek bir yer değil. İstanbul – Gebze – İzmit otoyolu zaman zaman iki şeride düşmesi, virajların ve rampaların bolluğu ile otoban konforunun pek anlaşılamadığı bir kısım.

Dileyenler Eski Ankara yolunu yani Kartal – Pendik istikametini kullanarak da İzmit e gidebilirler.

İzmit’ten sonra Sapanca tesisleri var ama yolun ters tarafında ve karşıya geçiş yok. Ama dönüş yolunda son mola yeri olarak ( İstanbul varış için) düşünülebilir. Sapanca sonrasında DIT TESİSLERİ açık büfe kahvaltının sunulduğu ( tercihe bağlı ) ortalamanın üstünde bir yer.

Anadolu Otobanına girdikten sonra Gebze yaklaşık 35 km İzmit ise 80 km. Geçeceğiniz merkezler daha doğrusu sapaklar KARTAL – PENDİK- TUZLA- GBZE- KÖRFEZ ve İZMİT.

Kaldığımız yerden devam edersek İzmit – Sapanca yaklaşık 40 km Sapanca – Sakarya ise 20 km. Biz Düzce’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Hendek- Akyazı sapağını geçtikten sonra geriye Gümüşova sapağı kalıyor.Sakarya – Düzce arası yaklaşık 85 km.

Düzce – Bolu 50 km zaten tünelin açılmasıyla artık Bolu Dağı’nı tırmanmak zorunda değiliz. Ama Bolu Dağı’ nın unutulmaz mola yerlerini herkes hatırlar. Özellikle iki yerden bahsetmek istiyorum. Eğer vakit sabahsa veya henüz öğlen olmamışsa “DIT YERİ” tek geçilir. Kesinlikle sucuklu yumurta- kızarmış ekmek- bal –kaymak ve çay. Eğer öğle veya akşamsa AKÇAABAT KÖFTECİSİ DIT TESİSİ kesinlikle önerilir. Bu iki yerde fiyat- kalite olarak tatminkar. 2 Kişi 30 tl civarı karınlarını güzelce doyurabilir.

Tabii şunu da hatırlatayım otobandasınız nasıl gideceksiniz Bolu Dağına. Kaynaşlı gişelerinden çıkıp E -5 den ( Mavi zemin üzerine beyaz renk ile yazılmış ) BOLU ya devam etmeniz gerekiyor. Dediğim iki mekana da yönünüz ne olursa olsun ulaşmanız mümkün.

Bolu’ya kadarki geçtiğimiz yerlerin il merkezlerinden bahsetmek istiyorum. İzmit şehir merkezi olarak oturmuş bir merkez. Uzun zamandır gitmediğimden nerede ne yenir unuttum. Sakarya’nın en işlek yeri Çark Caddesi ve en meşhur yemeği ıslama köftesi. Kaliteli bir ıslama köfteyi Kapalı Çarşı’ nın yakınındaki DIT Lokantasında yemek mümkün. Düzce de ise kesinlikle önerdiğim hatta karnınız toksa bile ekmek arası yaptırıp sonra yemenizi önereceğim bir DÖNERCİ DIT var. Düzce merkezde Gaziantep Caddesinin hemen başında, DIT SPOR isimli spor mağazasının hemen yanında. Zaten Düzce’de bu cadde ismini veya mağaza ismini kime sorsanız size gösterir. Bolu’da bir farlılık yapıp yemek yerine size DIT Çikolatasını önereceğim. DIT’ yi herkes bilir zaten. İzzet Baysal caddesinde.

Yolumuza kaldığımız yerden devam edelim. Bolu’dan tekrara otobana girmeye gerek yok. Çünkü Gerede 50 km (Bolu Dağı için Kaynaşlı’ dan çıkmayanlar Gerede’ den çıkacaklar).
Gerede tabakhaneleriyle meşhur bir yer. Dolayısıyla çok güzel kokular hissetmeyeceksiniz. Gerede- Eskipazar 45 Eskipazar –Karabük 40 km. Yol çok zaman duble ve hız yapmaya müsait. Ama en az bir yerde radar var (bazen iki). Size radarların yerini söylemeyeceğim. En iyisi 90 ı hadi %10 hakkınızı da kullanıp 99 u geçmemeniz olur. Bu arada otobanda da limit 12o km; otobanda radar olmaz demeyin. Arkanızdan ceza gelebilir. Eskipazar kendi halinde bir ilçe. Yaklaşık 5000 nüfusu var. Çabucak geçiyoruz.

Karabük deyince herkesin aklına demir-çelik gelir. Zaten bu işin nakliyesinde kullanılan demiryolu şehri çok yerde bölüyor. Şehir merkezi olarak bir sıcaklığı yok Karabük’ün. Siz yinede şehir merkezinde bulunan Özcan Pastanesine uğrayıp tatlı yemeden geçmeyin. Ne varki Karabük’ün önüne geçmiş bir değeri var : SAFRANBOLU. İl merkezine 8 km uzaklıkta. Safranbolu yerli turistin, yabancı olarak da özellikle Japonların tercih ettiği bir yer. Burada yemek için DIT SOFRASI veya DIT RESTOURANTI tavsiye ederim.

Karabük’ ten yolumuza devam edersek 50km sonra Kastamonu’nun bir ilçesi olan ARAÇ’ a varacağız. Araç 6500 nüfusa sahip sakin bir memleket. Kastamonu il merkezine de yaklaşık 60 km . Size Araç da yemek için bir yer öneremeyeceğim. Ama önemli bir bilgi vereyim. Ali Muhuddin Hacı Bekir buralıymış. Herhalde ondan olsa gerek bugün ülkemizde pasta ustalarının çoğu ARAÇLI. Lokum ustalarının buralı olup olmadığından emin değlim.

Karabük- Kastamonu yolunda duble yol çalışmaları tam gaz devam ediyor. Yolun %40 lık kısmı duble yol diyebilirim. Bölgenin coğrafi yapısı zaman zaman sert virajlara ve rampalara sebebiyet verebiliyor. Ama çoğu zaman orman manzarası yolun bu zorluklarını unutturuyor.

Yine Kastamonu- Karabük yolunun 15. km sinde DIT KUYU KEBABI nı kesinlikle öneririm. Bu tesisin sıcak yaz günlerinde müşterilerinin serinletmek için ilginç bir yöntemi var. Sürpriz olsun gidince görürsünüz.

Kastamonu il merkezi sempatik bir yer. Eski çarşısını muhafaza eden nadir yerlerden. Burada belediye binasının 300 metre aşağısında etli ekmek (bu etli ekmek Konya’ nınkinden farklı) yapan bir fırın var. Çok ince hamurun içine isteğe göre kıyma, kaşar, ıspanak, beyaz peynir, kuşbaşı koyup üzerini kapatıp fırında pişiriyor. Ama benim gibi pastırma seviyorsanız, fırının yan komşusu pastırmacıdan , pastırma alıp etli ekmeğinizi pastırmalı yaptırabilirsiniz. İkinci alternatif ise “KUZU ETİ” Bu yerde Nasrullah Meydanının hemen üstünde. Yalnız kuzunun sezonu çok kısa. Mayıs’ın 15’ inden sonra Ağustos’un ortalarına kadar olan kısa bir süre. Çünkü Ağustos ayından sonra kuzular kuzuluktan çıkıyor koyun olmaya adım atıyorlar. Unutmadan bu yerin et suyundan yapılmış pilavını da mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir